úterý 16. října 2012

Méně je někdy více.


 
   Jsou dny, kdy vstanete a hned Vás schladí mrazivé ráno. Přesto je ve Vás nutkání. Ano mluvím o tom vědeckém nutkání, které je pohonem lidské společnosti. Je mnoho vynálezů a teorií, které posunuly lidstvo vpřed a proto se máme nyní tak báječně. Bohužel některé teorie byly použitelné jen ve své době a potřebují revizi.
   Pořekadla a přísloví jsou též nedílnou součástí našeho vědeckého splečenství. Mnohdy není znám autor a ani doba vzniku. Přesto jsou některá stále aktuální. Z velkého množství lidového přísloví jsem musel najít to správné, které by se hodilo k revizi. Například „Medardova kápě - čtyřicet dní kape.“, je pro mé účely revize úplně nepoužitelné, protože žádného Medarda neznám abych se ho zeptal, jestli kapalo a půl roku po Medardovi je to stejně pasé. Po dlouhém rozjímání jsem si vybral pořekadlo „Méně je někdy více.“
    Každý vědecký pracovník musí svůj den začít snídaní. Není to z důvodu nenažranosti, ale z důvodu …… no zkuste myslet, když Vám v bříšku kručí. Jako jeden z nejlepších vědeckých pracovníků jsem vyrazil do terénu revidovat. Dorazil jsem do místního bufetu, který se díky mé přítomnosti, proměnil ve vyhlášené vědecké pracoviště. K projektu mi postačily zdroje poskytnuté tímto místem. Polévku v misce a pepř též v misce. Můj milý kolego, nediv se, že pepř je v misce a ne v pepřence. Pepřenku si jistě někdo vypůjčil pro svůj projekt a zapomněl ji vrátit. Proto takovéto provizorium.
   Vzal jsem malou lžičku, nabral pepř a vysypal do polévky. Polévku poté ochutnal. A ano někdy málo stačí. Bude to fungovat i obráceně? Vzal jsem lžíci a vylil ji do mystičky s pepřem. A ano polévky tam bylo přeci jen míň. Ptám se: „Bude to fungovat dohromady?!“ Vzal jsem malou misku s pepřem a vysypal - vylil ji do větší misky s polévkou. A hle pepře je přeci jen míně.
    Dojídám polévku s vědeckou slzou v oku a za údivu místních kolegů, kteří ze mě nespustili oka. Jeden kolega v lehce zašpiněném pracovním oděvu, asi jaderný fyzik, mi dokonce přinesl další misku s pepřem.
   Ne jeden pokus denně mi opravdu stačí! A věřte mi, opravdu je toto přísloví stále aktuální! Opravdu méně je někdy více!
    Každý nevěřící Tomáš si dle mého jedinečného návodu může test zopakovat. Jen pro jistotu dodávám: 0,3l z počátku vynikající polévky a 0,2l pepře.


Post scriptum: Hledá se bohémský vědecký dobrovolník který 8.6. půjde na urologii. Nemusím ho osobně znát a také nekladu nároky na předešlou praxi. Jen by mne zajímalo, jestli je to s těmi 40 dny pravda.

13 komentářů:

  1. Vědec v terénu to nemá lehké.-))

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zajisté Vandy, někdy jde přímo o život :D
      Krásný večer Přeji

      Vymazat
    2. A teď si vemte, že budete v praxi zkoumat třeba: Zvyk je železná košile..nebo Láska hory přenáší.-))
      I Vám hezký večer

      Vymazat
    3. No vidíte, železná košile, tu bych měl mít ještě někde v šuplíku. Kouknu jestli ovšem mezitím příliš nezrezivěla ...

      Vymazat
    4. Zaslechl jsem že K.J.Erben o ní již psal.... a zatím bych nechtěl zabrouzdat do červené knihovyny. I když si dokážu představit jak milá, krásná kovářka v podvečer .... ne ještě chvilku budu u ega :) Krásné ránko !

      Vymazat
    5. Železných košil mám dokonce několik...teď mě napadá, kdybych je dala do sběru, ještě na tom vydělám!-)
      Dobrý den!

      Vymazat
    6. No jo, ale na nudepláži a napodzim :))

      Vymazat
  2. Největší bžunda no celém tomhle příběhu je, že já jej docela ekvivalentně a skutečně zažil a výsledkem nebyla znechuceně ochucená polévka a pár zmizelých zrnek pepře, ale docela mastný důkaz matické věty z oblasti Ramseyovy teorie. To jsme takhle seděli s třemi matematiky u stolu a řešilo se financování akce XY. Načež první matematik zmlkl, vzal cukřenku a vysypal kostky na ubrus. Druhý je uspořádal jako vrcholy grafu a třetí solí spojil vrcholy sypanými hranami. Pak nastalo přesouvání a přesypávání, navrhovaly se zakazané topologie a z vnějšího pohledu se finační diskuse zvrhla v klauniádu tří šílenců. Jenomže ty výkřiky najednou začaly dostávat řád a smysl a pak už se jenom otočila popsaným dolů "Faktura A!" a na druhou stranu se načrt ten důkaz. Článek vyšel o pár měsícl později. Takže ono jsou srandičky a srandičky. Hehe. Inspirativní čtení! P.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Někdy život píše vtipné příhody :)
      Jen si nejsem jisej jestli jsem napsal manuál :))
      Krásné ránko!

      Vymazat
  3. tohle číst a u toho dlabat oběd.....že velice pěkně děkuji. Pobavilo mě to moc, kolegy už zdá se méně :-D

    OdpovědětVymazat

Napiš mi něco :o)

Stálo to za to?